Asolo blog

Voděodolné a vodoodpudivé. Jaký je v tom rozdíl?

Dost lidí v tom plave. V terminologii a pak i doslova. Ono se taky není co divit, dvě tak podobná slovíčka pro dvě hodně rozdílné vlastnosti. Zkusíme to napřed vysvětlit ve zkratce a pak to trochu více rozebereme:

Pokud máte voděodolné boty, nemusíte se bát mokré trávy a klidně si v nich můžete stoupnout do potoka (jenom pozor, ať vám tam nenateče vrchem). Jestli ale máte boty jen a pouze s vodoodpudivou úpravou, budete je mít po několikaminutové procházce mokrou trávou úplně durch mokré.

Toť základní rozdíl a teď podrobněji.

 

Voděodolnost

Pro zjednodušení můžeme říct, že voděodolnost je to samé jako nepromokavost. To znamená, že součástí boty, nebo třeba i bundy, je nepropustná membrána, např. Gore-Tex. Kus speciální látky, která nepustí dovnitř ani kapičku vody.

 

 

Aby vybavení mohlo používat označení „nepromokavé“, musí odolat minimálnímu tlaku 2000 mm vodního sloupce.

Ale o co vlastně jde s těmi vodními sloupci?

Představte si to na vašem oblečení. Sednete si do mokré trávy a na kalhoty už působí tlak 5000 mm vodního sloupce. Kleknete si a rázem máte 12000 mm! Na ramenou pod popruhy batohu je to až 18000 mm. A třeba taková drobná větvička, která se při dešti otře o vaši bundu způsobí tlak kolem 20000 mm vodního sloupce. Takže je jasné, že pokud chcete být venku opravdu v pohodě, 20000 mm vodního sloupce je základ. Gore-Tex u všech materiálů garantuje minimálně 28000 mm. To už je slušné.

 

Vodoodpudivost

Samotná vodoodpudivost není nic. Je to jen impregnace (např. sprejem), která zajistí, že voda na povrchu bot nebo oblečení vytváří kapičky a stéká pryč. Při drobném dešti, nutno dodat. Pokud leje jako z konve, začne materiál za chvíli promokat. Nemůžeme přece chtít po spreji, aby zadržel povodeň.

Zjednodušeně se tak dá říct, že vodoodpudivá úprava je jakýsi doplněk voděodolného (nepromokavého) řešení. A nutno dodat, že hodně důležitý doplněk.

 

 

Pokud nebudou vaše boty impregnované, svrchní materiál nasákne vodu a nastanou dvě věci. Za prvé voda bude materiálem vzlínat, až se nakonec do bot dostane komínem (nebo třeba u bundy límcem). A za druhé, membrána nebude správě dýchat. Ztratí svou plnou prodyšnost.

 

Prodyšnost

To je totiž taky dost důležitá vlastnost. Pokud membrána nebude prodyšná, budete mokří i s tím nejvyšším vodním sloupcem na světě. Akorát, že zevnitř. Splavení vlastním potem. Pro pohyb venku by tak membrána měla mít hodnotu prodyšnosti alespoň 20 000g/m2 vodních par za 24 hod.

 

Tak to shrňme

Nepromokavost je více méně permanentní. I když časem se membrána v namáhaných místech opotřebuje a je čas na výměnu. U bot typicky za špičkou v místě ohybu, na bundě třeba pod ramenními popruhy batohu.

Vodoodpudivá úprava je oproti tomu dočasná a je potřeba ji pravidelně obnovovat. Jedno nastříkaní repelentem proti komárům taky neznamená ochranu po zbytek života. Proto svoje boty i oblečení pravidělně ošetřujte sprejem nebo jinou formou impregnace.

 

 

Často se ale setkáváme s tím, že lidi vezmou sprej, nastříkají si jakékoliv boty a doufájí, že teď nepromoknou. Tak to bohužel nefunguje. Pokud vaše boty nemají membránu, sprej to nevytrhne. Jenom taková procházka mokrou trávou vyvine tlak kolem 15000 mm vodního sloupce.

 

Horám zdar!

Honza Navrátil (text)

 


 

Dostávejte nové články do schránky

[mc4wp_form id=“85″]