Asolo blog

Co možná nevíte o Vibramu

Vzpomínám si, jak se mě před lety v obchodě jedna zákaznice ptala, jestli mají její pohorky tu vibrační podrážku. A jéje. Že by se Vibram jmenoval Vibram, protože při chůzi vibruje? To byste si možná užili zajímavé věci, ale ne. Tak to není.

 

Vibram získal své jméno podle italského horolezce Vitale Bramaniho.

 

Tenhle chlapík vedl v roce 1935 horoleckou expedici v Alpách. To byly opravdu ještě dřevní doby alpinismu. Horolezci lezli na konopných lanech, skoby a karabiny si kovali sami v dílně. Ani boty tehdy nebyly nic úžasného. K nástupu do stěn se používaly těžké kožené boty s podešví okovanou cvoky a pro samotné lezení lehoučké lezecké boty. Takové cvičky.

Během výstupu zastihla expedici silná sněhová bouře, která nehodlala propustit horolezce ze svého sevření. V lehoučkých lezeckých botách všichni utrpěli těžké omrzliny, jejichž následky se šesti horolezcům staly osudnými.

 

Po trpké zkušenosti se Vitale Bramani pustil do vývoje nové horolezecké podešve.

 

Takové podešve, která podrží nohu na krkolomných přístupových stezkách, mokrých kamenech a sněhových polích, a která zároveň neuklouzne ani drobných stupech a hladké skále. Z podrážky odstranil železné cvoky a za přispění firmy Pirelli (jojo, ta co vyrábí pneumatiky) vytvořil v roce 1937 z vulkanizované gumy první podešev Vibram. Kterou si samozřejmě nechal patentovat.

 

Vidíte tam to jméno? VItale BRAMani. Takže žádné vibrování.

 

Nýbrž podešev, díky které mohli horolezci používat jediné univerzální boty jak pro přístup ke stěně, tak pro samotné lezení. Boty, které jim poskytovaly výrazně lepší ochranu.

Hned po válce v roce 1945 otevřel Vitale Bramani první továrnu na výrobu podešní v italském městečku Albizzate poblíž Varese a rozjel sériovou výrobu. V roce 1969 pak Vibram představil ten žlutý osmiúhelník, bez kterého už si většina z nás ani neumí představit podrážky outdoorových bot.

A ještě něco. Hádejte, v jakých botech udělala italská expedice roku 1954 prvovýstup na nejtěžší osmitisícovku světa K2? Přesně. V botech s podešví Vibram.

 

OK, a dnes?

 

Nikdo jiný na světe nevyrobí víc podešví pro horolezectví, turistiku a outdoor než Vibram. Dokonce dost podešví značky Vibram najdete i na botkách v módních salónech. Podešve Vibram pochodují po věčném ledu Arktidy i Antakrtidy, obtiskují stopy na himálajských osmitisícovkách a závodním jachtařům pomáhají překonávat celé oceány. Takže Taliáni v Albizzate se musí celkem ohánět. A ano, dobře, vyrábí se to i v Číně. Ale ta fabrika vypadá hezky, co říkáte?

 

 

Takže co můžete čekat od bot s Vibramem?

 

Jednak by vám neměla klouzat na žádném typu povrchu. Teda skoro žádném. Na ledě to asi nečekejte. Ale od asfaltu, přes suťová pole až po vlhkou skálu pomáhá k jistému kroku. Jasně, někdy to uklouzne. Ale po většinu času drží jak přibitá. A taky neberte Vibram jako samospásné řešení. Jedna věc je super podrážka a druhá technika chůze, respektive lezení. Takže pokud si přijdete na skále jak namydlení, zkuste pořádně zatížit nohy a postavit  se na ně plnou vahou. Nezatížená guma držet nebude.

Podrážka Vibram taky vydrží delší dobu a neochodí se tak rychle, jako podešve lacinějších bot. Navíc je méně náchylná na prasknutí. Což jsou celkem pádné argumenty, proč investovat do bot s Vibramem. Přece jen nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci.

Aby mohli Italové z Albizzate dát za Vibram ruku do ohně, podstupuje každá podešev sérii přísných testů přímo v továrně a samože i v terénu. Mrněte sami.

 

 

Jste o něco moudřejší? Už víte, že ten žlutý obrázek na podrážce není jen nějaká ozdoba? Tak fajn, to jsme rádi.

 

Horám zdar!

Honza Navrátil (text)

 


 

Dostávejte nové články do schránky

[mc4wp_form id=“85″]