Asolo blog

Mobilní aplikace, které na horách opravdu oceníte

Bez mobilu už na hory pravděpodobně nikdo nevyrází. Už jen kvůli těm fotkám a selfiečkům, které můžeme okamžitě nasdílet na sociální sítě a pochlubit se kámarádům, jak se máme krásně, když oni musí trčet v práci.

Ale kromě sociálního aspektu má chytrý telefon spoustu dalších funkcí, které vám na horách usnadní život. Nebo ho dokonce i zachrání. Stačí, abyste si stáhli pár šikovných aplikací.

 

Mapy.cz

Vývojáři v českém Seznamu si opravdu zaslouží palec nahoru. Takhle propracované mapy nemá ani Google. Především pak ty turistické. V kapse tak rázem máte podrobnou letní i zimní turistickou mapu celé České republiky, kterou si přiblížíte až do úplného detailu. Kam se hrabe papírová mapa s jedním měřítkem.

A kdyby jen České republiky. V Seznamu postupně zařazují turistické mapy celé Evropy. Takže už jsem podle seznamácké mapy chodil na horách v Rakousku, Slovinsku nebo Itálii. Pravda, zahraniční mapy jsou sice o něco méně podrobné než ty české, ale naprosto dostačující.

Takže až se ztratíte v mlze, což v zimních horách není problém, GPS navigace, integrovaná v telefonu, vám na mapovém podkladě ukáže vaši přesnou polohu. Díky detailnímu přiblížení pak zjistíte, kde přesně stojíte a vrátíte se zpět na trasu. Třeba na 10 metrů vzdálené tyčové značení. 🙂

Aplikace Mapy.cz má ještě spoustu dalších funkcí, jako třeba plánování trasy (funguje pouze po značených stezkách) nebo Stopaře pro zaznamenávání výletů. Zkrátka super parťák pro každého horala.

A pozor. Abyste eliminovali nefunkčnost map v případě nedostupnosti datového signálu, stáhněte si mapový podklad v offline verzi a nic vás nezastaví.

Stahujte na App Store >> | Stahujte na Google Play >>

 

Horská služba

V českých horách je Horská služba naprosto nezbytná aplikace. Ke všemu, když spousta lidí vůbec netuší, na jaké číslo má volat v nouzové situaci. A i v případě, že telefonní číslo znáte, nemusíte si na něj ve stresu vzpomenout.

Aplikace Horská služba tohle řeší jednoduchým stiskem velkého červeného tlačítka na displeji. Tím začne vytáčet nouzové telefonní číslo 1210 a dovoláte se záchranářům přímo v oblasti, ve které se nacházíte. Druhé modré tlačítko pak záchranářům odešle nouzovou sms s vaší polohou. To třeba v případě, že se ztratíte nebo zraníte mimo značené cesty.

Spoustě lidí už tahle aplikace zachránila život nebo minimálně pár omrzlin. Takže pokud ji v telefonu nemáte, stáhněte si ji hned teď. A nezapomeňte po stažení aplikaci aktivovat sms kódem, který slouží jako ochrana proti zneužití.

A kromě záchranářské role vám Horská služba poskytne ještě několik dalších užitečných informací:

  • Každé ráno aktuální počasí na všech stanicích horské služby.
  • Lavinovou předpověď pro Krkonoše a Jeseníky.
  • Nejbližší stanice horské služby.
  • Průvodce první pomocí.

Stahujte na App Store >> | Stahujte na Google Play >>

 

Snowsafe

Každá země má pro lavinovou předpověď jiný web. V Rakousku dokonce každá spolková země. A teď se v tom vyznejte a najděte tu správnou prognózu pro oblast, ve které se právě chystáte na túru. Přitom aktuální lavinová předpověď je pro plánování zimních akcí naprosto nezbytná.

Mobilní aplikace Snowsafe shromažďuje na jednom místě aktuální lavinové předpovědi z České Republiky, Slovenska, Slovinska, Rakouska, Německa, Norska a části Itálie. Po spuštění zobrazí díky GPS lokalizaci aktuální stupeň lavinového nebezpečí právě pro vaši polohu. Takže máte jistotu, že se nesplete a nenajdete si předpověď pro sousední oblast.

Kliknutím na lavinový stupeň si zobrazíte podrobný slovní komentář k prognóze s upozorněními na zvlášť nebezpečná místa.

Součástí aplikace je i sklonoměr. Slouží pro přesné zhodnocení, zda je svah lavinový nebo ne. Protože od 30° musíte každý svah považovat za lavinový (ovšem pozor, nejedná se o jediný faktor, který ma vliv na riziko lavin). A pokud jste v lavinách zběhlí, můžete do aplikace vložit výsledky vlastního měření s lokalizací a fotkami konkrétního místa.

Stahujte na App Store >> | Stahujte na Google Play >>

 

 

SunCalc

Taková šikovná aplikace především pro fotografy, kteří rádi fotí východy a západy sluníčka. Ukáže vám, kdy a kde slunce vyjde a zapadne, a to právě na místě, kde stojíte. Takže vám hned bude jasné, v kolik hodin musíte ráno vstávat.

Případně si podle aplikace SunCalc můžete naplánovat túru tak, abyste večer nezatměli.

Stahujte na App Store >> | Stahujte na Google Play >>

 

Předpověď počasí

Aplikací pro předpověď počasí je mraky. Jenže od té doby, co YR.no ukazuje spíš jaké počasí nebude, přišli horalové o všechny jistoty. Dvě aplikace se i přesto zdají docela spolehlivé.

ilMeteo

Sice italská aplikace, ale s předpovědí pro celý svět. Nejlepší je nechat aplikaci, aby zaměřila vaši polohu, poté vybrat nejbližší odpovídající místo a vyskočí vám podrobná předpověď v tříhodinovýh intervalech. Včetně úhrnů srážek, teploty, síly a směru větru. Opravdu většinou vychází.

Stahujte na App Store >> | Stahujte na Google Play >>

AccuWeather

Aplikace, která pracuje na podobném principu jako ilMeteo, jen nabízí předpověď ještě o něco podrobnější. Vykřičníky v horní části displeje pak upozorňují na aktuální varování hydrometeorologických ústavů pro oblast, ve které se nacházíte.

Stahujte na App Store >> | Stahujte na Google Play >>

Když zprůměrujete předpovědi z obou aplikací, doberete se docela přesného výsledku.

 

Radareu.cz

Nejedná se o aplikaci, ale webovou stránku. Přesto na horách často přijde vhod, pokud tedy máte signál. Na adrese www.radareu.cz najdete meteoradar pro celou Evropu, který vám třeba pomůže odhadnout, kolik času ještě zbývá, než začne slejvák.

Stáhnout si můžete i aplikaci Meteoradar, ale ta bohužel funguje jen pro ČR.

 

Tak stahujte a horám zdar!

Honza Navrátil (text)

 


 

Dostávejte nové články do schránky

[mc4wp_form id=“85″]