Asolo blog

Jak vybrat mačky, aby pasovaly na boty

Čert aby se v tom vyznal. Řemínkové, automatické, poloautomatické. A to jsou jenom způsoby uchycení k botě. Ještě si můžete vybírat z lezeckých, turistických, skialpinistických, dvanáctihrotých, desetihrotých,… Máme pokračovat?

Už dopředu tak musíte přemýšlet, které boty a mačky půjdou dohromady a které ne. Ne všechny typy jsou totiž navzájem kompatibilní. Blázinec. Ale pojďme si v tom udělat pořádek.

 

Co budete s mačkami podnikat

Začneme od píky. Standardně existují dva druhy maček, každý na něco jiného. My k nim pro úplnost guláše přidáme ještě třetí: turistické, lezecké a skialpinistické.

 

Turistické

Slovo „turistické“ je trochu zavádějící, protože turistiku má většina lidí spojenou s výlety po značených stezkách s batůžkem, slepeňákem a foťákem na krku. V tomhle případě ovšem „turistické“ znamená „nelezecké“. Tedy, že nejsou určené primárně k lezení, ale k chůzi po ledovcích a sněhových polích do sklonu cca 40°. Tomu odpovídá i tvarování hrotů, především předních, které se jako zuby zakusují do sněhu.

Protože se takové mačky často upevňují na boty s měkčí ohebnou podrážkou, mají tzv. kloubovou konstrukci. To znamená, že přední a zadní část maček spojuje tenký ocelový můstek, který dovoluje botě mírný ohyb podrážky, a tím pohodlnější chůzi.

 

Lezecké

Tady už „lezecké“ neznamená nic jiného, než že mačky jsou určené k lezení ve strmém ledu a tvrdém sněhu. K tomu mají uzpůsobené hroty, které jako zobáky zaseknete do ledu. Lezení s takovými mačkami je super, ale k chůzi už tak ideální nejsou, protože hroty se do sněhu, jako u turistických, nezakousnou.

Aby lezecké mačky poskytovaly spolehlivou oporu při lezení, upínejte je na boty s tvrdou podrážkou nebo skialpové skelety.

 

Skialpinistické

Skialpinisti hrajou především na nízkou váhu, takže takové skialpinistické mačky na první pohled sice vypadají jako turistické, ale jsou vyrobené z lehkých slitin, nemají sněžné vyhazovače a dlouho nevydrží. Předpokládá se u nich totiž spíše sporadické použití v úsecích, kde není možné pokračovat na lyžích.

 

 

Jak upevníte mačky na botu

Na botech musí mačky držet jako přibité, protože uvolněná mačka uprostřed strmého ledového svahu je setsakramentský problém. Proto při výběru dávejte pozor na způsob uchycení a vhodnost ke konstrukci boty.

 

Automatické

Abyste tyhle mačky mohli používat, musí mít vaše boty na špici i patě speciální drážku, do které zapadne přední kovová hrazdička a zadní rychloupínací pata. Většinou se tak jedná o speciální VHT boty nejvyšší kategorie. Případně automatické mačky upnete i na skialpové skelety.

S tímto systémem upínání se nejčastěji setkáte u lezeckých maček, kde společně s tvrdou botou vytvoří tuhý komplet, ideální na ledy, mixy, drytooling.

 

Řemínkové

Pravý opak automatických maček. Jednoduchým systémem upnete řemínkové mačky na jakoukoliv botu. Od lehkých trekovek, přes kožené pohorky až po skialpové skelety. Jenom na sandály to raději nezkoušejte. Ale pokud potřebujete jedny univerzální mačky na všechno, řemínkové budou tím správným řešením. Kromě lezení v ledu, řemínkový systém se používá výhradně u maček turistických.

 

Poloautomatické

Něco mezi řemínkovými a automatickými. Z řemínkových maček si zachovaly univerzální špičku, z automatických rychloupínací páku. Takže vaše bota musí mít v tomhle případě drážku alespoň na patě, špička může být jakákoliv. Mezi takové boty patří ty z kategorie VHT nebo skialpové skelety. Poloautomatické řešení se používá jak u turistických maček, tak u lezeckých. Prostě něco mezi.

 

 

Nastavení velikosti maček

Pořízením správného typu maček to ještě nekončí. Ještě si nezapomeňte nastavit velikost na botu, na kterou hodláte mačky používat. To se může v průběhu roku lišit. V červnu půjdete na Triglav v lehkých trekovkách, v srpnu budete stoupat na Mont Blanc v tvrdých VHT botách a v prosinci vyrazíte na první skialpy na Dachstein. A každá z těch tří bot je jinak dlouhá.

Všechny moderní mačky používají pro nastavení velikosti jednoduchý systém pružné západky, takže manipulace je poměrně rychlá. Přesto doporučujeme nastavit si velikost doma v teple, protože řešit to ve fujavici s rukama v rukavicích je dost nepříjemné. Nehledě na to, že u automatických a poloautomatických maček si musíte ještě pohrát s výškou rychloupínací páky na patě.

 

Točí se vám z toho hlava?

Tak až budete kupovat mačky, vezměte s sebou do obchodu i vaše boty – ty, se kterými hodláte mačky používat. Prodavač vám určitě poradí.

A samozřejmě to funguje i naopak – když k mačkám sháníte boty. Vezměte mačky do obchodu s sebou.

 

Asolácký tip na závěr

Než si před ledovcem nebo sněhovým polem začnete obouvat mačky, utáhněte si napřed pořádně boty. Dobře padnoucí mačky jsou fajn, ale když vám bude lítat noha v botě, je to k ničemu.

 

Horám zdar!

Honza Navrátil (text)

 


 

Dostávejte nové články do schránky

[mc4wp_form id=“85″]