Asolo blog

Jak upevnit matroš na batoh

Předně se sluší říct, že na batoh patří jen věci, které se pro své rozměry nedají strčit dovnitř. Nebo mi mohly uvnitř poškodit další součásti vybavení. Takže trekové hole, cepín(y), lyže, přilba, karimatka a občas lano, když už na něj nezbývá uvnitř batohu místo. Když pak tenhle vercajk upěvňujete vně batohu, neměl by nikde odstávat a otravovat vám život. A rozhodně byste neměli vypadat jak hastroš. Je to rozdíl co?

 

Trekové hole

Většina batohů má ve spodní části vždycky nějaká poutka, do kterých můžete hole upíchnout. Hodně lidí strká hole rukojeťmi do bočních síťovaných kapes, ale to pak trčí jak antény a třeba na ferratě se s nimi snadno zaseknete o skálu. Navíc ta síťovaná kapsička to taky nemusí vydržet.

Takže poutka ve spodní části batohu. Batohy Lowe Alpine mají dokonce speciální gumová očka, kam hroty holí krásně „zaplují“ a při pohybu nevyklouznou.

V horní části batohu pak většinou najdete takové podivné gumičky s plastovým zdrhovadlem. Ty slouží k zafixování holí pod rukojetí. Obtáhnete gumičku kolem holí, protáhnete zdrhovadlo a zatáhnete. Voilá!

 

Pokud nemáte taková šikovná poutka, použijte ta obyčejná textilní. A aby vám hole nevypadávaly, párkrát s nimi v poutku zatočte, aby se poutko kolem hrotů holí utáhlo.

 

Cepín(y)

Ať už jeden turistický nebo dva lezecké cepíny, postup je u obojího stejný. Na ukotvení cepínu najdete ve spodní části batohu většinou ještě jedno větší textilní poutko (zpravidla vedle poutka na hole). Jím provlékněte topůrko až po hlavici a cepín přiklopte na batoh. Topůrko zafixujete gumičkou, podobně, jako u trekových holí.

 

Lano

Předně, pokud je to jen trochu možné, schovejte lano raději do batohu. Lano je věc, na které častokrát závisí váš život. A déšť, sníh, sluneční záření a další rozmary počasí mu rozhodně neprospívají. Pokud na něj nezbývá místo uvnitř, použijte k upevnění lana na batoh prostor pod víkem. Většinou tam najdete kompresní popruh, kterým lano přitáhnete k horní části batohu a pak ještě částečně zakryjete (a dotáhnete) samotným víkem.

 

Přilba

Existují batohy, které s přilbou počítají a mají na ni speciální síťku. Ale není jich tolik, takže si horolezci, ferratisti a další musí poradit kreativněji. Nám se nejvíce osvědčilo čelo batohu za využití bočních balančních popruhů. Důležité je, aby přilba na batohu „neblembala“ a při každém kroku neposkakovala nahoru dolů, doprava doleva.

Takže, položte přilbu dnem na čelo batohu, podbradní pásky protáhnetě bočními kompresními popruhy a pod helmou secvakněte k sobě. Jakobyste si je zapínali pod bradou. Drží to, helma se nehýbe. Jestli jo, přitáhněte podpradní pásky.

 

Pokud máte na batohu speciální síťku nebo pavouka na přilbu, máte to snažší:

 

Lyže

Tak s lyžema to hodně závisí na tom, jaký máte batoh. Speciální skialpové batohy mají většinou dvě možnosti – z boku nebo na čelo.

Pokud upevňujete lyže z boku, zasunete je za spodní kompresní popruh (nebo za speciální pevný popruh na lyže) až po patku vázání, na kterém budou lyže viset. Pak zafixujete do stabilní polohy horním kompresním popruhem. Případně můžete ještě lyže stáhnout špičkama k sobě do tvaru V.

Upevnění lyží na čelo batohu je trochu horší varianta. Pokud máte malý jednodenní skialpový batůžek, tak se to ještě snese. Ale s velkým batohem vám lyže upnuté na čele hrozně rozhodí těžiště. Každopádně upnutí lyží na čelo batohu je podobné jako u cepínu nebo trekových holí. Jen využijete speciální velké oko ve spodní části batohu, kterým protáhnete k sobě secvaknuté lyže až po vázání a v horní části batohu zafixujete speciálním poruhem na to určeným.

A ještě jedna věc. Když nosíte lyže na batohu, hůlky si nechte v rukách. Bude se vám líp udržovat balanc.

 

Karimatka

Karimatka je věc rozměrná, ale váha nula nula nic. Takže v klidu může putovat na batoh, aniž by vám rozhodila těžiště. Pokud teda nemáte samonafukovačku. Ta si většinou uvnitř batohu místo najde. Jestli máte ale klasickou pěnovku, využijte k jejímu uchycení na batoh boční balanční popruhy. Za nás nejelegantnější řešení.

 

Tak jo, teď už byste s uchycením matroše na batoh neměli mít problém. A jestli se ještě nad něčím lámete hlavu, tak nám to klidně napište. Alespoň budeme mít téma na další článek.

 

Horám zdar!

Honza Navrátil (text a foto)

 


 

Dostávejte nové články do schránky

[mc4wp_form id=“85″]

 

Přidat komentář