Asolo blog

Co možná nevíte o membráně Gore-Tex®

„Já ti nevím, mám bundu s goráčem a stejně jsem v tom slitej jak sviňa. Moc tomu nevěřím.“

Jo, takových vás bude více. Ale jako nic na tomto světě, ani Gore-Tex® není lékem na každou kapku vody. Pojďme si to probrat od píky. Takže od roku 1959.

 

V tomto roce Wilbert L. Gore, zvaný Bill, opustil teplé místečko ve firmě DuPont a rozhodl se zkoumat nevyužitý potenciál polymeru zvaného polytetrafluorethylen, neboli PTFE, neboli teflon. Ještě naverboval manželku Vieve a v garáži jejich domu (jak taky jinak v Americe 60. let) si založili firmičku W. L. Gore & Associates.

 

Evidentně to byl správný krok, protože jejich technologie letěla o deset let později s Neilem Armstrongem na měsíc. Ale pozor. Nešlo o nepromokavý skafandr, nýbrž lehký vysokoteplotní kabel sloužící k instalaci seismografického vybavení.

 

Gore junior se činil

V roce 1969, si Bob Gore, syn Billa a Vieve, pohrával s původním PTFE. Jeho rychlým protažením za specifických podmínek vytvořil neuvěřitelně silný mikroporézní materiál. To by ještě nebyla taková pecka, kdyby tenhle mateiál nepropoštěl vodu ani vítr. Gore-Tex® byl na světě.

Pak už to šlo ráz naráz. V roce 1976 dostal Gore-Tex® první komerční zakázku na větru a voděodolnou látku. O pár let později se goretexovým oblečením vybavili polárnící na přechod Antarktidy a v roce 1981 se Gore zase vrátil do vesmíru. Tentokrát už ale jako součást oněch skafandrů.

To by k historii stačilo a pojďme se podívat, jak ta membrána vlastně funguje.

 

Dýchá a nepromokne

Přesně to je klíčovou vlastností Gore-Texu®. Déšť a vlhkost dovnitř nepustí, ale váš pot směrem ven ano. Jak je to možné? Prostá fyzika. Membrána Gore-Tex® má 1,4 miliardy mikroskopických pórů na centimetr čtvereční. Nepředstavitelné číslo, viďte?

Teď si ale představte kapku vody. Ta je asi 20000 krát větší, než jeden pór v membráně. Takže voda dovnitř nemůže. Nevleze se tam. Ovšem váš pot není totéž, jako kapka vody. Jde už o vodní páru. A taková molekula vodní páry je naopak 700 krát menší než jeden pór v membráně. Takže může vesele ven a říká se, že membrána dýchá.

 

Vidím Gore, nevidím Gore?

Gore-Tex® je vždy nalaminovaný na vnější textílii, někd případně také na podšívku. Takže to, co vidíte zvenku, není membrána. Je to jen jakási designová skořápka. Vnější vrstva, ošetřená ultratenkou vodoodpudivou úpravou, která posichruje nepromokavost samotné membrány. Voda na takto impregnované textilii totiž vytváří kapičky, stéká pryč a nevsakuje se do materiálu.

Vodoodpudivá úprava, ale není permanentní. Musí se obnovovat a pokud to neděláte, je to jeden z důvodů, proč vám vaše goráčové boty promokají. V závěru se k tomu ještě vrátíme.

 

Díry se musí zalepit

Bunda, kalhoty, boty, nic z toho není ušité z jednoho kousku materiálu. Gore-Tex® nalaminovaný na svrchní textilii musely švadleny napřed rozstříhat na jednotlivé kousky a následně sešít dohromady. A věřte, že takový otvor po jehle je mnohem, mnohem větší, než goretexový pór. Tím pádem: švy = průtok vody. Proto se všechny švy podlepují speciální Gore páskou, která pak zaručuje trvalou nepromokavost i v těchto slabých místech.

 

Podložme to čísly

 

Nepromokavost

Když si koupíte boty nebo bundu s Gore-Texem®, co od nich můžete čekat? V podstatě nulovou nepromokavost. Rodina Gore teda trochu zdrženlivěji tvrdí, že minimální odolnost vůči vodě činí u všech jejich membrán 28 metrů vodního sloupce. Což i tak je více než dostatečné na všechny outdoorové aktivity.

 

Prodyšnost

Odolat vodě ale umí i gumová pláštěnka a nestojí 10 tisíc Kč, že? Jenže narozdíl od pláštěnky je Gore-Tex® i prodyšný. A nejenže pot odchází ven. Ale taky okolní vzduch proniká dovnitř. Takže mebrána funguje tak trochu jako ventilátor a zamezuje vašemu přehřátí.

Jako jeden z mála měří Gore-Tex® prodyšnost membrány nalaminované na svrchním materiálu. Ne pouze membrány samotné. Takže hodnota prodyšnosti je taková, jaká bude při reálném používání. K jejímu vyjádření používá Gore-Tex® metodu RET, která určuje odpor textilií vůči vlhkosti. A čím nižší odpor, tím prodyšnější je materiál. Gore-Tex® dosahuje hodnoty RET<6, což je nejvíce na trhu.

 

Větruvzdornost

A jak už jsme psali, Gore-Tex® ani neprofoukne. A protože prouděním dochází k největším tepelným ztrátám vašeho těla, bude vám v Gore-Texu® relativně fajn i v té největší sibérii. Samozřejmě ale záleží, co si oblečete pod to goráčovou bundu, že ano.

 

Každá bota dostane co proto

Když jakýkoliv výrobce přijde s novým typem bot, který chce vybavit membránou Gore-Tex®, musí jej nejprve poslat do testovacích laboratoří Gore. Tam se s ničím nepářou a v těch nejhorších podmínkách otestují boty jako celek. Včetně vnějších materiálů, izolace, membrány a podšívky. Protože i tu nejlepší membránu světa může výrobce bot (nebo i oblečení) totálně zazdít špatným zpracováním. A to si Gore na triko nevezme.

 

Simulátor chůze

Takových testů je hned několik. Například simulátor chůze, kdy se testovací boty umístí na flexibilní nožičky se snímači vlhkosti a následně absolvují až 200 000 kroků ve vodní lázni. Pokud do boty dostane voda, test se zastaví a boty se vrátí výrobci k přepracování.

 

Centrifuga

Jako byste dali boty naplněné vodou na pořádně rychlý kolotoč. V zařízení působí na boty vysoký tlak, který tlačí vodu i přes nejmenší otvory, aby objevil případné netěsnosti.

 

A stejně promoká

Nabušení vědomostmi z předchozích řádků se vrátíme zpátky na začátek. Funguje teda ten Gore-Tex®?

„Čísla říkají že ano, ale moje mokré fusekle tvrdí opak.“

Záleží totiž i na tom, jak se o svoje vybavení staráte, respektive jak často obnovujete svrchní impregnaci. Jak už jsme psali, impregnace není permanentní. A jakmile látka na povrchu nasákne vodou, nemůže membrána volně dýchat a váš pot neodchází pryč. Voda vsáklá v textilii navíc vzlíná, takže vám do bundy „nateče“ například skrz límec nebo rukávy.

Druhý podstatný faktor je stáří. Prostě nic nevydrží věčně. Marná sláva.

A na závěr oblíbený důkaz „nefunkčnosti“ Gore-Texu®. Když se v pohorkách postavíte po kotníky do horské bystřiny, abyste otestovali kvalitu membrány, ucítíte za několik minut vlhkost. Jasný důkaz, že Gore-Tex® promoká? Kdepak. Pouze bota „obalená“ vodou nedýchá a ve studené horské bystřině vám navíc na podšívce zkondenzoval váš vlastní pot.

 

Horám zdar!

Honza Navrátil (text)

 


 

Dostávejte nové články do schránky

[mc4wp_form id=“85″]