Asolo blog

9+1 věc, kterou zabalíte do batohu Alpine Ascent 40:50

Člověk, který je lezec, skialpinista a rád spí pod širákem má jeden velký problém. Tím je batoh. Sbalit se do zimních Tater nebo na jinou akci, to vyžaduje krosnu jednak objemnou, ale taky univerzální. A hlavně co nejlehčí.

 

Například do osmdesáti litrového batohu se určitě sbalíš, ale už hůř se ti s ním půjde na skialpy. Nedej bože, že by jsi s ním chtěl vyrazit do stěny, na nějaký pořádný drytool nebo led. Výhodou takového batohu je maximálně to, že ho můžeš použít jako žďárák – když by přišlo na nouzový bivak.

Mně se tenhle problém dlouho nedařilo vyřešit. Jakmile jsem ale narazil na batoh Lowe Alpine – Alpine Ascent 40:50, bylo vše rozklíčováno! Trochu vám přiblížím, co se do něj vejde a jaké vychytávky skrývá.

 

 

1) Spaní

Batoh má anatomický střih, díky kterému skvěle sedí na zádech. Ale když se na něj poprvé člověk podívá, napadne ho, zda-li je vůbec reálné, aby se do spodní části vlezl spacák. Věřte mi, že je. Viking 900 není žádným problémem. Takže tepelný komfort je zajištěn. K tomu žďárák, aby člověk nepromokl a pro zimomřivější péřové bačkory.

 

 

2) Vaření

Čekáte, že budete vařit? Není problém. Klidně do batohu přihoďte JetBoil.

 

3) Lezení

Co jiného dělat v horách, než lézt. Takže je jasné, že nějaký ten kamarád do spár, šroub do ledu, sedák a milion dalších héblat se musí vejít. Klidně dovnitř hoďte celou sadu od malých friendů až po macka sedmičku. Pár skob a mačky se taky ještě budou hodit. Lano? To přijde až ven – pod vrchlík. Skvěle umístěný stahovací pásek zajistí, aby vás nijak neotravovalo při chůzi. Cepíny se pak dají elegantně připevnit zvenčí pomocí jednoduchého rychloupínacího systému. Problémem mohou být boty. Já mám velikost 43 a vlezl jsem se akorát. Mít větší platfus, musel bych je dát asi na batoh.

 

 

4) Skialpy

Tam je to jednoduché. Při výstupu k chatě nebo do bivaku je stejně budete mít na nohou, takže místo vám zaberou maximálně brýle. A ty šikovně pojme kapsička na vnitřní straně vrchlíku. Pokud, byste ale museli lyže sundat a lézt s nimi, dají se hravě připevnit na boky batohu.

 

5) Oblečení

To je třeba zvážit. Hlavně nepřehánět. Jsem člověk, který má na každou aktivitu jinou bundu a stejně jsem se dokázal poskládat. Je mi ale jasné, že některé slečny by s tím mohli mít problém. Věřím však, že když necháte večerní róbu ve skříni, nikomu to vadit nebude. A pokud s sebou máte správného gentlemana, tu třetí péřovku vám určitě vezme k sobě do báglu.

 

 

6) Lavinová výbava

Ne každý ji používá, někomu přijde zbytečná. Blázni. Lopata dokonale pasuje k zádovému panelu a přesně vyplní prostor, který tam stejně budete mít. Pípák patří přímo na tělo, čili ty drahocenné centimetry krychlové v batohu nezabere a sonda se dá při nejhorším připnout z boku. Když ji tam ale strčíte v čas, vleze se i dovnitř. Takže, lavinovku s sebou!

 

7) Kartáček na zuby

Ten najde své místo ve vrchlíku. Nebo kdekoliv jinde v batohu. S jeho velikostí se vleze všude. Zuby je třeba mít čisté. A když už ne pro zdraví, tak třeba k tomu, abyste ohromili přisedící při večírku na chatě. Ony by teda vaše okolí určitě ohromily i zuby týden nemyté – jen asi jinak, než byste chtěli.

 

8) Drobnosti

Peněženka, klíče od auta, čelovka, krém na rty. Všechny tyhle bebechy pojme prostorná kapsa ve vrchlíku.

 

 

9) Lékárnička

I kdyby jste tahali celý špitál, nebojte. Vleze se. Tak ji doma nezapomeňte.

 

+1) Boby

Pokud tohle všechno narvete do báglu, už tam nezbyde moc místa. Nějaký závin, tatranka a láhev na pití se ještě vlezou. Víc jídla už tam asi nestrčíte. Tohle se dá vyřešit šikovně. Zapřáhnete za sebe boby, které pomocí šňůry upevníte k batohu a tradá nahoru. Díky skvělé konstrukci zádového systému, pohodlnému bederáku a padnoucím ramenním popruhům téměř neucítíte, že se bobů chytil ještě kámoš a vy tak za sebou táhnete „sviňu“.

 

 

A pár vychytávek, které mě překvapily

 

Váha 1000 gramů

To byl jeden z faktorů, které mě dovedly k tomuto batohu. Když si představím, kolik toho pojme, jak pohodlný je zádový systém a co všechno vydrží, tak na mě tenhle údaj působí jako malý zázrak.

 

Bederní pás

Ten sice není odnímatelný, z čehož jsem byl prvně trochu zklamaný. Ale je schovatelný. Po bocích batohu jsou dvě malé kapsičky, které působí jako kapsy na lahev. Až po nějakém čase a podrobném zkoumání batohu jsem zjistil, že slouží i jako místo, do kterého se bederák schová.

 

 

Uchycení cepínů

Ve spodní části jsou již běžné rychloupínáky. Prvek, který mě ale zaujal je vrchní segment uchycení. Není zde žádná gumička či suchý zip, který by člověk časem ztratil nebo urval. Místo toho je zde důmyslně protažený boční stahovací pásek, vytvářející oko, do kterého se zasune madlo cepínu a poté se stažením přezky dotáhne. Chytře vymyšlený systém je skvělý v tom, že ho můžete ovládat i v těch nejhrubších rukavicích a v těch nejhorších podmínkách.

 

 

Nastavitelný vrchlík

Je to věc běžná a nijak ojedinělá. Čím se ale odlišuje je to, že se dá přehazovat do dvou výškových poloh. To se hodí v případě, když máte batoh naplněný méně a potřebujete jej co nejvíce stáhnout. Fajn detailem je i to, že se dá vrchlík úplně oddělat. Což udělá batoh ještě menší, kompaktnější a v neposlední řadě lehčí! 

 

 

Autor: Šimon Janošec

 

Pořiďte si batoh Alpine Ascent v našem eshopu >>